WAP

   Wap je alternativa stránek html, tedy takových stránek, jako je tato. Zjednodušení je nutné kvůli technologii mobilních telefonů (stačí porovnat monitor počítače a displej mobilu).

   Vy, kteří jste již někdy vytvářeli webové stránky (htm, html), nebudete mít problémy s vytvořením wapových stránek a vy ostatní se toho nebojte. Nejsnadnějším řešením k vytváření jednoduchých wapových stránek je stáhnout si zdarma WAPtor, program, který většinu práce udělá za Vás. Najdete ho na adrese www.waptop.cz , odkud si ho můžete i stáhnout. Tento program má i svoje mouchy:
   1) Nedokáže transformovat písmena s háčky a čárkami (u starých verzí programu, nové verze nemám vyzkoušeny). Text je proto nejlepší psát bez diakritiky, protože ne každý mobil nemusí být schopen diakritiku zobrazit. Chcete-li používat háčky a čárky, musíte místo daného písmena použít "kód". Seznam kódů najdete zde (seznam kódů si určitě stáhněte, můžete ho potřebovat při konečných úpravách textu), ale rychlejším a pohodlnějším řešením je použít konvertor. Připravený text vložíte do pole, dáte příkaz konvertovat, ale výsledný text najdete až ve zdrojovém kódu ( v Internet Explorer - položka: Zobrazit - Zdrojový kód). Konvertor najdete na www.pcnet.cz/konvert .
WAPtor není schopen kódy přečíst, proto se v jeho zobrazovací části objeví kódy celé.
   2) Program není vždy schopen uhlídat paritu příkazů a jejich správný postup, pokud zasáhnete do zápisu.
Např.:
správně: <card><p></p></card>
špatně: <card><p></card></p>
špatně: <card><p></card>
Pozor! některé příkazy nejsou paritní (dva), potom však konečné lomítko (/) je v rámci příkazu na jeho konci (<br/>).
Jediným řešením je si zápis hlídat.

   Hlavní stránka se musí jmenovat index.wml nebo main.wml.   

   Výsledek své práce nainstalujete na klasický www server, jako klasické html stránky, ale radši se informujte u správce serveru, zda můžete wml stránky nainstalovat. Z hlediska softwaru či hardwaru nemají wml stránky žádné nároky, stačí jim stejné podmínky jako mají html stránky, přesto ne každý správce serveru podporuje wapové stránky a někteří je nechtějí. Popřípadě zkuste www.freewap.cz , kde jsou zaměřeni pouze na wap (s tímto serverem nemám zkušenosti).

   Wapové stránky si nakonec necháme zkontrolovat na www.wapserver.cz (snad ještě funguje), kde po pravé straně je možnost zadat url adresu stránek a program Vám oznámí anglicky, zda jsou stránky správně, nebo Vám ukáže přímo chybu.

   Stránky si můžeme prohlédnout pomocí prohlížeče, který lze zdarma stáhnout z www.yourwap.com . Ten má tu výhodu, že simuluje prohlížení jako klasickým mobilem. Na výběr je několik typů mobilů.

Kliknete prosim!

web by © LuK,2003