Systém Wiesel 2
Potřeba lehkého, letecky přepravitelného obrněného vozidla s větší nákladní kapacitou a větším prostorem vedla k vyvinutí Wiesel 2 na základu Wiesel 1. Vyzkoušené pohonné ústrojí z Wiesel 1 zůstalo bez větších změn i ve Wiesel 2 a zvětšení vozidla bylo provedeno přidáním jednoho páru kol. Užitečná velikost tak vzrostla ze 2 m3 k více než 4 m3. Taktické vlastnosti systému, možnost letecké přepravy, vysoká mobilita a výhodná silueta zůstaly zachovány ve všech verzích vozidla.

Posádka se dostane rychleji z a do vozidla a pro rychlé nakládání a vykládání byly přidány další dveře na záď vozidla. Integrovaný NBC systém (ochranný systém proti chemickým, biologickým a jaderným zbraním) a kombinovaný chladící a vytápěcí systém v prostoru pro posádku znamená lepší šance pro přežití vozidla a posádky. Větší interiér ve Wiesel 2 umožňuje transport až sedmi mužů v obrněném vozidle pěchoty, stejně jako 21 raket TOW nebo 50-ti minometných granátů kalibr 55 mm v muničním vozidle.


Wiesel 2

Výhodné vlastnosti Wiesel 2 zajišťují rychlou reakci v oblasti nasazení. Systém podporuje klíčové funkce výsadkových brigád. Byl konstruován pro široké spektrum použití jako velitelské, průzkumné, záchranné a muniční vozidlo a jako PVO.

WIESEL 2 Battalion Command Post Vehicle
Nezávislé na pevné infrastruktuře, může toto vozidlo plnit úlohy velitelského vozidla. Jeho spektrum použití zahrnuje rozdělování a zpracovávání rozkazů, digitalizaci bojiště a přenos informací dalším jednotkám, operačnímu personálu a velícím autoritám. WIESEL 2 Battalion Command Post Vehicle je vybaveno nejmodernější elektronikou pro sběr, zpracovávání a přenos informací jehož součástí je GPS.


Wiesel 2 Battalion Command Post Vehicle

Wiesel 2 Engineer Reconnaissance Vehicle,
slouží k podpoře průzkumníků – výsadkářů. Stejně jako ostatní varianty Wiesel 2 je Wiesel 2 Engineer Reconnaissance Vehicle schopno transportu v CH-53, německé vojenské transportní helikoptéře. Díky své mimořádné mobilitě a univerzálnosti je vozidlo připraveno pro operace v oblasti nasazení ve velmi krátkém čase. Ve voze jsou integrovány specifická velitelská zařízení, NBC ochranný systém a specifické ženijní vybavení pro všechny druhy různých úkolů.
Například jako tyto:
- minový detekční a označovací systém pro zaminovací / odminovací práce
- výbušná zařízení pro trhací práce
- zařízení pro měření vzdáleností a nafukovací loď pro průzkumné mise
- FueWES počítač, VHF komunikační systém, GPS a TACNAV navigační systémy


Wiesel 2 Engineer Reconnaissance Vehicle

Na začátku roku 2001, Rheinmetall Landsysteme dodal předsériové vozidlo Engineer Reconnaissance Vehicle německým autoritám. Po rozsáhlých vojenských testech v Altenstadtu, Bad Reichenhall a Cáchách, bylo vozidlo předáno vojsku.

Wiesel 2 Ambulance Vehicle
Rychlá podpora v operačním prostoru je prováděna Wiesel 2 Ambulance Vehicle, které poskytuje lékařskou pomoc a transport zraněných. Je zde prostor pro dva muže osádky, dva sedící zraněné a jednoho ležícího. Vybavení umožňuje profesionální ošetření zraněných během transportu.


Wiesel 2 Ambulance Vehicle

Wiesel 2 Mortar 120 mm Armoured Weapon Carrier
Armoured Weapon Carrier byl zkonstruován pro boj proti pozemním cílům. Je vybaven 120 mm minometem se systémem tlumení zpětného rázu umožňujícím rychlou připravenost k palbě díky automatickému nastavení pozice, směru a výšky. Znovu nabíjení a práce se zbraní jsou vykonávány pod balistickou a NBC ochranou. Během 20 vteřin může vystřelit jednu salvu s třemi granáty, 18 granátů může vystřelit během 3 minut – při užití standardní munice může zasáhnout cíl ve vzdálenosti 6 km. Ve vozidle lze převážet 30 granátů.


Wiesel 2 Mortar 120 mm Armoured Weapon Carrier

Wiesel 2 Short Range Air Defence (SRAD)
Je určen pro průzkumné operace a protivzdušnou obranu. Uzavřený zbraňový systém se skládá ze tří variant vozidel známých jako Wiesel 2 SRAD. UF/BF (podpůrné/ velitelské vozidlo), Reconnaissance and Fire Control Vehicle (průzkumné a řídící střelbu) a OZELOT Armoured Weapon Carrier (nosič systému OZELOT).

Systém UF/BF slouží veliteli baterie jako velitelské vozidlo a je spojeno s dalším stupněm velení.


Wiesel 2 UF/BF

Reconnaissance and Fire Control Vehicle je centrem baterie. Jeho 3D sensorový systém umožňuje detekci a zaměření cílů a to integrovanou jednotkou IFF a to v okruhu 20 km. Aktivní a pasivní průzkum a identifikace znamená: rozbor analýz hrozeb, zaměření cílů a přenos dat až osmi OZELOT SRAD Armoured Weapon Carriers – vozidlům. Ve vozidle je počítač zpracovávající a zobrazující všechny informace velení , zpracování dat a integrovaný test systém.


Wiesel 2 Reconnaissance and Fire Control Vehicle

Hlavním úkolem OZELOT SRAD Armoured Weapon Carrier je bojovat proti všem typům vzdušných cílů. Může operovat nezávisle na obou dalších vozech (viz. výše) a je vybaven zbraňovým systémem Stinger, který obsahuje 4 řízené střely – připravené k vystřelení a schopné zasáhnout cíl do 6 km. Jejich elektronický sensorový systém obsahuje stabilizované zrcadlové zařízení, thermokameru, denní kameru a laserový zaměřovač. Cíle do vzdálenosti 20 km jsou zaměřovány samostatně nebo mohou být zaměřeny Reconnaissance and Fire Control Vehicle – vozidlem. Automatické zaměřování na cíl je zajištěno duálním zaměřovačem, který je integrován v sensorovém systému. Zbraňová platforma má náměr od –10° do +70° a úplný odměr. Pro leteckou přepravu , lze platformu otočit, složit a zajistit ve vozidle.


Wiesel 2 OZELOT SRAD Armoured Weapon Carrier

Zdroj a fotografie: Rheinmetall Landsysteme
Přeložil a upravil: LuK