Wiesel 1 TOW a MK 20 Armoured Weapon Carriers
Wiesel 1 má vysokou schopnost  přežití pro svou mimořádnou pohyblivost založenou na rychlosti vozidla a flexibilitě stejně jako na schopnosti leteckého transportu. Výhodou je malá prázdná hmotnost (bojová hmotnost: 2,75 t), nízký tlak na půdu a další podobné schopnosti vozidla. Letecký transport dvou Wieselů lze provádět například v helikoptérách CH-47 Chinook a CH-53. Navíc lze Wiesel přepravovat zavěšený pod helikoptérou. Samozřejmostí je možnost přepravy nákladním vozem nebo lodí.

Wiesel 1 může efektivně útočit na pozemní, letecké nebo námořní cíle. 345 Wiesel 1 TOW a MK 20 jsou produkovány společností Rheinmetall Landsysteme pro německou armádu. Cíle do vzdálenosti 3 750 m mohou být zasaženy protitankovým systémem Wiesel 1 TOW. Šest raket je uloženo ve vozidle a další rakety jsou uloženy na zádi vozidla zvenčí.


Wiesel 1 TOW


Wiesel 1 TOW při testování v Norsku

Wiesel 1 MK 20 může zasáhnout cíle na vzdálenost 1000 m a více. Mohou být použity různé druhy střeliva a schopnost okamžité změny střeliva dělá toto vozidlo ještě více efektivním. Dobrá akcelerace, výborná průchodivost obtížným terénem a maximální rychlost 70 km/h (44 mph) umožňuje rychlou změnu pozice vozidla.


Wiesel MK 20

Během polních zkoušek v mnoha zemích, např.: Norsku, Řecku, USA, jihovýchodní Asii a v Spojených Arabských Emirátech se prokázal vysoký stupeň spolehlivosti a výkonu Wieselu 1 v extrémních klimatických podmínkách. Wiesel 1 je tež dobře chráněn sériovou balistickou ochranou a jeho interiér byl ergonomicky navržen.

Další varianty:
Wiesel 1 s BTM 208 a Wiesel 1 ATM HOT
Ve spolupráci s mezinárodními partnery, vyvinul Rheinmetall Landsysteme další varianty Wieselu. Velké množství věží a zbraní, jako jsou kulomety, protitankové a protiletadlové zbraně, může být umístěno na vozidle.

Wiesel 1 BTM 208 je vybaven věží BTM 208, jež je schopna otáčky o 360° a je vybavena 12,7 mm a 7,62 mm kulomety.


Wiesel 1 BTM 208

Wiesel 1 ATM HOT je vybaven modulární zbraňovou a sensorovou platformou sloužící k protitankovým operacím, pozorování, monitorování a průzkumu. Stabilizovaný sensor na vysouvacím stožáru umožňuje pozorování a průzkum ze skrytých a bezpečných míst. Běžně integrované sensory jsou: termokamera, goniometr s TV kamerou, laserový zaměřovač s měřením vzdálenosti a monitorovací kamera.


Wiesel 1 ATM HOT

Zdroj a fotografie: Rheinmetall Landsysteme
Přeložil a upravil: LuK