Druhy vína

Burgundské bílé
odrůdové víno žluté nazelenalé barvy, typické vůně, plné harmonické chuti. Patří mezi naše vynikající vína. Pochází pravděpodobně z Francie a je dosti alkoholické. K přírodnímu telecímu řízku nebo ke smaženému kapru je velmi vhodné.

Dívčí hrozen
zvaný též "Leányka", odrůdové víno žlutozelené barvy a charakteristické květinové vůně, lahodné chuti. Přesto, že má výrazný buket, je příjemné. Svou jakostí se řadí mezi velmi dobrá slovenská vína. Výtečně se hodí ke kuřeti na rajčatech nebo k rybímu filé na paprice.

Malinger
odrůdové bílé víno světle nažloutlé barvy. Je oblíbené zejména na Slovensku, kde se rodí v největší viniční oblasti Modre.

Muškát Otonel
odrůdové víno světle žluté barvy, s vynikající aromatickou vůní po muškátu, chuti lahodné, harmonické, s příjemnou kyselinou. Pěstuje se ponejvíce v okolí Bratislavy.

Müller - Thurgau
odrůdové víno lehce nažloutlé barvy, jemné, přitom však výrazné, charakteristické vůně a příjemné, harmonické chuti. Je to kříženec Rýnského ryzlinku se sylvánským zeleným. Je chudé na kyselinu, a proto se nedoporučuje dlouho jej uschovávat: později chutná mdle. Výborně se hodí k bílým masům, která však nesmějí mít chuť příliš pikantní.

Neuburské
odrůdové bílé víno jasně žluté barvy, jemné vůně, chuti poněkud kyselejší, ale příjemné. Je to víno silné. Podává se k smaženému kuřeti nebo k telecímu kolínku.

Ryzlink rýnský
odrůdové víno prvotřídní jakosti, světle zelené až žlutozelené barvy. Má plnou, lahodnou chuť, typicky navinulou, kterou zpestřují výraznější kyseliny. Nejvzácnější vína ze Sárska, z břehů Rýna a Mosely děkují právě tomuto vínu za svoji proslulost. k teplé šunce, k uzenému masu nebo ke špikovanému kapru na sardeli sotva bychom našli lepší víno.

Na začátek.

Ryzlink vlašský
odrůdové víno světlé až sytě žluté barvy, harmonické a extraktivní chuti. Svou kvalitou snadno získává naši oblibu. Vynikající jakosti je vlašský ryzlink z tokajské oblasti na východním Slovensku. Tento druh anebo moravský vlašský ryzlink z okolí Valtic nám jistě zachutná k telecí kýtě nebo k dušenému králíku na kmíně.

Sauvignon
odrůdové víno žlutozelené barvy, typické svou květinovou vůní a jemnou chutí. K telecímu řízku po italsku nebo k pečené krůtě chutná výborně.

Semillon
odrůdové víno žlutavě zelené barvy. Svěží a zároveň plnou, extraktivní chuť mu dodávají jemné kyseliny. Skvěle se hodí k masitým omeletám, k telecí ledvině apod.

Sylvánské
odrůdové víno světle žluté barvy, jemné, avšak méně výrazné vůně, mírnou kyselost vhodně doplňuje extraktivní složka. Pravděpodobně je původu rakouského. Velmi dobře se hodí např. k plněným paprikovým luskům nebo ke smaženému květáku.

Rulandské
víno vyrobené z odrůdy Burgundské šedé. Je zelenavě nažloutlé barvy, jemné výrazné vůně a plné, harmonické chuti. K drůbeži na grilu se obzvláště hodí.

Tramín
víno světle žluté barvy, silně kořeněné vůně a podobné chuti. Často se pro své dobré vlastnosti přidává k jiným prvotřídním vínům (např. k Rýnskému ryzlinku nebo k bílému burgundskému), zvláště mají-li některý rok více kyselin. Patří mezi naše nejlepší vína.

Veltlínské zelené
odrůdové víno žlutozelené barvy, příjemné vůně, připomínající mandle. Obsahuje příjemné kyseliny, které mu dodávají svěžesti. Nejlépe chutná k pečené drůbeži, k beránku apod.

Na začátek.

Tokajské
typové víno, k jehož přípravě se používá furmintu, zlatého muškátu, lipoviny a vlašského ryzlinku. Je barvy žluté až zlatožluté. Staré víno má nahnědlý odstín a typickou tokajskou chuť. Je značně alkoholické, přírodně sladké. Naše Tokajské je z okolí Malé Trně, Viničné a Slovenského Nového Mesta. Nejvhodněji se uplatní pijeme-li ho k ořechovým a mandlovým moučníkům.

Bzenecká Lipka
značkové víno, vyrobené z hroznů Rýnského ryzlinku ze Bzeneckých vinic. Je světle žlutozelené barvy, výrazné vůně lipového květu a lahodné chuti. Vzbuzuje dobrou náladu a radostné pocity.

Ludmila bílá
značkové víno z mělnických vinic, světle žluté barvy, příjemné vůně a lahodné chuti. Ludmila se stala velmi populární plněním do typických lahví, zvaných "kalamáře".

Pálavské bílé
značkové víno žlutozelené barvy, velmi příjemné vůně a harmonické chuti, s mírnou kyselinou a extraktem. Je z oblasti moravského Mikulova.

Pražský výběr
značkové víno světle žlutozelené barvy, nasládlé chuti , s příjemnými kyselinami. Je to směs bílých moravských vín a Blatenského ryzlinku. Pro svou lahodnou chuť dosáhl u spotřebitelů značné obliby.

Sylvena
značkové víno, sestavené z Rýnského ryzlinku, Tramínu a Burgundského bílého. Je žlutozelené barvy a má jemnou extraktivní chuť. Pstruh na másle ji jen zdůrazní.

Zelený kvítek
značkové víno světle zelenožluté barvy, příjemné, ač poněkud nakyslé chuti. je dobře sladěno v alkoholu, extraktu i cukru.

Na začátek.

Bratislavský hrozen
značkové víno jasně žlutozelené barvy, jemné, avšak výrazné vůně. Je velmi harmonické a právem se řadí mezi nejjakostnější vína. Pijeme-li je k šunkové omeletě nebo k dušeným ledvinkám s vejci, stane se nám nezapomenutelným.

Limbašský sylván
značkové víno jasně žlutozelené barvy, jemné vůně, příjemné chuti, s nepatrným obsahem kyselin.

Svätojurský muškatel
značkové víno žlutozelené barvy. Voní po muškátu a hroznu, másprávný poměr kyselin a cukru a je příjemné chuti.

Pezinské zámocké
značkové víno lehce nažloutlé barvy, charakteristické, jemné vůně, s obsahem příjemných kyselin. Je lehké, svěží a milé jako dětský úsměv. Patří k nejznámějším slovenským vínům. Dobře se jím zapíjejí ryby v aspiku i vařené na másle.

Burgundské červené
odrůdové víno tmavě rubínové barvy, výrazné vůně a příjemně natrpklé chuti. Je to jedna z nejušlechtilejších odrůd pro červená vína. Hovězí maso ve přírodní šťávě nebo skopová kýta dají vyniknout jeho skvělé kvalitě.

Frankovka
odrůdové červené víno, z něhož se vyrábějí plná, silnější vína značné trvanlivosti, barvy rubínové až do nafialovělého odstínu. Má jemnou, svěží vůni a příjemně kyselou, harmonickou, mírně natrpklou chuť vlivem taninové složky. Výborně se hodí k hovězím masům s omáčkami.

Portugal
víno z odrůdy Portugal modrý, granátové barvy, příjemné vůně, s mírným obsahem tříslovin, chuti mírně natrpklé po taninu. pije se velmi dobře ke guláši, paprikované slanině apod.

Na začátek.

Vavřinecké
odrůdové víno rubínově červené barvy, příjemně trpké, rozložité, avšak vyrovnané chuti. Je znamenité k obloženému rostbífu nebo k vepřovému přírodnímu řízku s parmazánem.

Ludmila červená
značkové víno z mělnických vinic, rubínové barvy s nahnědlým odstínem, s tříslovitou chutí. Je to víno spíše lehčí, ale není bez ohně. Plní se rovněž do lahví do tzv."kalamářů". Je velmi vhodné k paštice ze zvěřiny.

Pavlovické ohnivé
značkové víno, získané scelením Portugalu z několika výrobních míst. Je sytě červené barvy, příjemně natrpklé chuti. Dobře harmonuje se studenou šunkou.

Skalický rubín
značkové víno ze směsí jakostních slovenských vín, hlavně z odrůdy frankovka. Je světlejší rubínové barvy, jemné, typické vůně a mírně natrpklé chuti. Lehce se pije k tvrdému sýru nebo k plátku studeného rostbífu.

Mladé víno
Tento nápoj byl vyroben v limitovaném množství 5000 lahví. I proto ho znalci považují za třešničku na dortě. Jde o suché víno světle zelené barvy, čisté, jemně aromatické vůně a plné, svěží chuti s příjemnou kyselinkou.

 Značnou oblibu si u nás získaly APERITIVY (pro povzbuzení chuti a rychlejší trávení) a DEZERTNÍ VÍNA (sladká k zapíjení sladkých zákusků a nahořklá ke stejnému účelu).

 K aperitivům patří zlatožlutý Dukát, hnědočervený Apéritif, výrazně kořeněný, k dezertním vínům pak žluté nebo červené Metropol, žluté nebo červené Tesavela, dále Slovenské, žluté nebo červené, a Dezertní, rovněž žluté nebo červené.

 Všechna tato vína jsou nasládlá, dosti alkoholická a mají typickou chuť.

 Vermouth bianco (světlé) a Vermouth (tmavé) jsou chuti natrpklé.

Na začátek.

ŠUMIVÁ VÍNA

Chateau Bzenec
Je to ve skutečnosti první sekt, vyrobený z českých vín, a to již roku 1875. Bzenec přivedl svou výrobu šumivých vín na značnou výši a získal si naši oblibu i obdiv, který ještě upevňují zlaté medaile i jiná vyznamenání.

Chateau Mělník
Je mimořádných kvalit. Vyniká zvláště ušlechtilostí vůně a chuti a sladěností všech podstatných náležitostí, které tvoří dobrý sekt.

Chateau Radyně
Při mezinárodních soutěžích úspěšně reprezentuje svou vlast. Má diskrétně tlumenou vůni a vyrovnanou nasládlou chuť.

 Další šumivá vína: Belveder, Hubert, Strahovský bakalář a Venuše.

Na začátek.

C D Tajms, 04.09.2002 16:15