Káva

Káva Pompadur (1 porce)
10 g čokolády, 6 lžic neslazeného kondenzovaného mléka, 1 lžička cukru, 3/4 šálku horké kávy, špetka skořice, špetka muškátového oříšku
- Čokoládu dáme do šálku a ve vodní lázni ji necháme roztavit. Potom ji zalijeme kondenzovaným mlékem, osladíme a zalijeme horkou filtrovanou kávou. Nakonec kávu okořeníme skořicí a muškátovým oříškem.

Advokátská káva (1 porce)
1 dl filtrované kávy připravené ze 7 g kávy, 5 lžic vaječného likéru, kousek čokolády, cukr podle chuti, 2 lžíce šlehačky
- Horkou filtrovanou kávu nalijeme do šálku, přidáme vaječný likér a rozmícháme. Ozdobíme šlehačkou, kterou posypeme hoblinkami strouhané čokolády.

Lutyšská káva (4 porce)
2 šálky silné filtrované kávy, 2 šálky mléka, vanilínový cukr podle chuti
- Čerstvě připravenou filtrovanou kávu osladíme a necháme zchladnout. Studenou kávu nalijeme do misky na led a v mrazničce necháme zmrznout. Kávové ledové kostky rozdělíme do vysokých sklenic, zalijeme mlékem a podle chuti osladíme vanilínovým cukrem. Podáváme s brčkem.

Mramorová káva (4 porce)
4 lžičky instantní kávy, 8 dl vody, 4 lžičky cukru, 8 lžíc smetany ke šlehání
- Do nahřátých silnostěnných pohárů dáme instantní kávu (v pohárech necháme vložené lžičky), kávu zalijeme vroucí vodou, přidáme cukr a promícháme. Necháme zchladnout. Jakmile je káva vlažná, zvolna přiléváme po okrajích pohárů smetanu, aby se příliš nesmíchala s kávou a podáváme. Kdybychom použili kávu příliš horkou, smetana by se v kávě rozptýlila a nevytvořila by se mramorová struktura.

Italská káva (1 porce)
7 g kávy, 1,5 dl vody, 3 lžíce kondenzovaného mléka, cukr dle chuti
- Kávu uvaříme v malé konvici nebo v kávovaru. Nalijeme ji do nahřátého šálku, osladíme a doplníme kondenzovaným mlékem. Podáváme horkou.

Vídeňská káva (1 porce)
1 šálek čerstvě připravené filtrované nebo v konvici připravené přecezené kávy, cukr, 3 lžíce šlehačky, sklenka sodovky nebo vody.
- Horkou kávu nalijeme do silnostěnné sklenky nebo do šálku, podle chuti osladíme a rozmícháme. Povrch kávy doplníme šlehačkou. K vídeňské kávě podáváme sklenku sodovky nebo studené vody.

Mexická káva (4 porce)
40 g čokolády, 6 lžic smetany, 1/2 lžičky mleté skořice, špetka muškátového ořechu, 30 g mleté kávy, 6 dl vody, 2-3 lžíce cukru, 4 lžíce šlehačky
- Do šálků rozdělíme na kousky rozlámanou čokoládu, smetanu, skořici a muškátový květ. Zalijeme uvařenou přecezenou kávou. Osladíme a mícháme, až se čokoláda rozpustí. Povrch zdobíme šlehačkou.

Clew-gorikská káva (1 porce)
1/2 šálku vařené kávy (připravené ze 7 g kávy), 1/2 šálku kakaa (připraveného ze lžičky kakaa a mléka), 1 lžička cukru, 1 plátek oloupaného pomeranče, 1 lžíce šlehačky (oslazená čajovou lžičkou moučkového cukru), špetka mleté skořice
- Silnou, čerstvě uvařenou kávu nalijeme do šálku, dolijeme čerstvě připraveným kakaem, osladíme a promícháme. Na hladinu nápoje vložíme plátek oloupaného pomeranče, ozdobíme kopečkem oslazené šlehačky a posypeme skořicí.

Babiččina káva (4 porce)
30 g mleté kávy, 6 dl vody, 2 lžičky kakaového prášku, cukr dle chuti, 4 lžíce šlehačky, mletá skořice na posypání
- Do vody přidáme kávu, kakaový prášek, prohřejeme ji až k varu a po vzkypění odstavíme. Krátce necháme odstát, potom přecedíme do šálků, podle chuti osladíme a zamícháme. Povrch ozdobíme šlehačkou a posypeme mletou skořicí.

Ruská káva (1 porce)
3/4 šálku kávy, 1 malá sklenka vodky, cukr podle chuti
- Obvyklým způsobem uvaříme silnější filtrovanou, zavařenou nebo překapávanou kávu. Do šálku nalijeme vodku, doplníme ji horkou kávou a podle chuti osladíme.

Jamajská káva (4 porce)
3/4 šálku filtrované kávy, 1 lžíce medu, špetka mletého hřebíčku, 3 lžíce rumu, 2 lžíce šlehačky, kousek skořice
- Med, rum a koření (kromě skořice) smícháme v šálku na kašičku. Potom ji dolijeme horkou silnou kávou a rozmícháme. Povrch kávy ozdobíme šlehačkou. Kávu podáváme s kouskem celé skořice.

Ledové kávové kostky (více porcí)
1,5 dl silné filtrované kávy (z 20 g kávy), 4 lžíce krupicového cukru
- Silnou filtrovanou kávu osladíme a rozmícháme tak, aby se cukr zcela rozpustil. Potom ji nalijeme do mřížkové misky na led a v mrazničce necháme zmrazit. Po krátkém ohřátí misky horkou vodou kostky vyjmeme, necháme zcela okapat, vložíme do mikrotenového sáčku a uložíme v mrazničce. Při přípravě chlazených kávových nápojů vložíme 2-3 kávové kostky do sklenice a zalijeme je vychlazenou vodou nebo mlékem. Nápoj osladíme podle chuti a podáváme.

© LuK,2002